Sianożęty to urokliwa wieś położona nad Morzem Bałtyckim, mająca charakter wczasowo-wypoczynkowy. Podobnie jak nie tak dawno opisywane przez nas Grzybowo. Wieś znajduje się w województwie zachodniopomorskim, na Wybrzeżu Słowińskim, nad Zatoką Pomorską. Administracyjnie wpisuje się w powiat kołobrzeski i podlega pod gminę Ustronie Morskie. Wieś ulokowana jest tuż pod Ustroniem – odległość pomiędzy tymi dwoma miejscowościami wynosi niespełna jeden kilometr, co sprzyja spacerom pieszym do stolicy gminy. Sianożęty to miejscowość zdecydowanie bardziej kameralna od Ustronia Morskiego, chociaż jakość wypoczynku na tej kameralności nie traci, a wręcz przeciwnie – ogromnie zyskuje.

Dawny kurort Ziegenberg

Jeśli chodzi o historię wsi, to pierwsze wzmianki na temat jej istnienia pochodzą z XIII wieku – znajdowała się tutaj owczarnia. W XV wieku biskup kamieński przekazał wieś w darowiźnie miastu, ale raczej chodziło bardziej o obszar współczesnej wsi niż o jakiekolwiek istniejące tutaj osadnictwo. W XVII wieku przybył tutaj myśliwy, który kopał doły na grasujące w okolicy wilki – stąd też wzięła się nieoficjalna nazwa „Wilczy Dół” lub „Wilcze Doły”. W II połowie XIX wieku osadę zasiedlili rybacy, uciekający z Ustronia Morskiego przed zachłannym zachowaniem Bałtyku.

Do 1905 roku wieś trudniła się rybołówstwem i rolnictwem. Następnie wieś została odkryta turystycznie – nastąpił istny boom, czemu przysłużyło się też odkrycie źródeł solankowych. Z czasów dawnej świetności zachowało się dziesięć willi, niestety nie przetrwała unikatowa architektura plażowa. Wieś nazywała się Ziegenberg czyli Kozia Góra – po II wojnie światowej nazwano ją Sianożęty, a nazewnictwo to nie miało nic wspólnego z historią miejscowości. Sianożęty zostały zapomniane na wiele lat – nie po raz pierwszy wieś wpadła w dziurę dziejową. Dopiero w latach 70.XX wieku Sianożęty odkryto na nowo – tak powstała baza noclegowa, która obecnie ciągle się rozwija. Noclegi w Sianożętach to wybór poszukiwaczy ciszy i spokoju – nawet w szczycie sezonu plaża nie jest zatłoczona, bowiem ma wyznaczone kąpielisko strzeżone, dzięki czemu kąpiele morskie są bezpieczne. Można na niej zażywać kąpieli słonecznych z dala od wszelkich hałasów. Na najmłodszych czekają zabawowe konstrukcje plażowe, dzięki którym pobyt na plaży będzie urozmaicony i radosny.

Bez kategorii

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>