Niechorze to niezwykle urokliwa miejscowość, która z roku na rok zyskuje sobie coraz większą popularność wśród turystów. Zawdzięcza to przede wszystkim wspaniałej przyrodzie. Gdzie szczególnie można się nią nacieszyć? Może to być popularna Łeba, ale może lepiej postawić na miejsce, które ma dla nas więcej nietypowych niespodzianek?

Warto przede wszystkim udać się do Rezerwatu Przyrody Jezioro Liwia Łuża. To faunistyczny park, który zajmuje powierzchnię wynoszącą prawie 240 ha. Może Bałtyckie znajduje się zaledwie niecały kilometr dalej. Warto wiedzieć, że obszar ten cały czas pozostaje w oddziaływaniu tzw. cofki morskiej. Utworzono go już w 1959 roku. Co ciekawe, jest to także obszar należący do programu Natura 2000.

Głównym celem jest ocalenie ekosystemu lagunowego jeziora i różnorodności siedlisk, które kształtują się pod jego wpływem. Poza tym istotne są siedliska rzadkich gatunków słonolubnych roślin, a także biotopy wodno-błotnych ptaków. Ścisłą ochroną objęto około 160 ha przybrzeżnych wód i powierzchni jeziora ze sporą liczbą szuwarów oczeretowych, tworzących tzw. wyspy. Pozostałe części rezerwatu są objęte ochroną czynną oraz krajobrazową.

Turystów szczególnie zachwyca ostoja ptaków. Gniazduje tu bowiem wspaniały perkoz dwuczuby, gęgawa, łabędź niemy, błotniak stawowy, żuraw, śmieszka, mewa srebrzysta, krwawodziób, rożeniec zwyczajny, świstun, wąsatka, rybitwa zwyczajna, srokosz, gęś zbożowa, gęś białoczelna, krakwa itp. Warto wiedzieć, że wokół rezerwatu wiedzie zielony szlak turystyczny, zwany Szlakiem Liwiej Łuży, którego początek i koniec znajduje się w Niechorzu. Jego długość to niecałe dziesięć kilometrów.

Oprócz tego na uwagę zasługuje Park Miniatur Latarni Morskich, gdzie znajduje się prawie 30 miniatur czynnych oraz historycznych latarni morskich. Wykonano je w skali 1:10. Ciekawym przeżyciem będzie na pewno również wizyta w imponującej Motylarni. Z kolei przy ulicy Środkowej zobaczyć można zabytkową zagrodę, która wybudowana została na przełomie XVIII i XIX wieku. Oprócz tego, w pobliżu znajduje się wiele zabytkowych rybackich kamieniczek, bram wjazdowych i zagród.

Do Niechorza warto przyjechać przynajmniej na kilka dni (noclegi: Meteor), bowiem atrakcji w tej miejscowości i okolicy nie brakuje. Działa tu zresztą doskonała baza noclegowa. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: "noclegi Niechorze", a na pewno każdy znajdzie odpowiednią dla siebie kwaterę.

  1. Autorzy bloga cieszę się, że przypominacie o takich mniejszych i spokojniejszych miejscowościach wypoczynkowych, ja właśnie w takich miejscach lubię wypoczywać najbardziej!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>