Kaszuby zachodnie to kraina, która często wybierana jest na wakacyjny wypoczynek. Małym miasteczkiem położonym w tej lokalizacji jest Bytów, na Pojezierzu Kaszubskim, nad rzeką Bytową, w malowniczej okolicy wzgórz morenowych i jezior, na południe od Lęborka. Główną atrakcją tej miejscowości jest krzyżacka warownia, uznawana za jeden z cudów Pomorza.

Budowę zamku rozpoczęto w 1390 roku. Baza noclegowa w Bytowie {} to miejsca przygotowane na przyjęcie turystów głownie w okresie letnim, tworzą ją kwatery prywatne, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne okolicy. To także hoteliki, które są w samym mieście i okolicy, bowiem rejony te znakomicie nadają się nie tylko na miejsca noclegu, poniekąd przebywając tutaj przypadkiem – po drodze nad morze, gdy chcemy poznać krajoznawcze te rejony, ale to kraina, której urok przyciąga, by spędzić tutaj swój urlop czy czas wolny.

Bytów to wielowiekowa kultura, skomplikowana historia, wspaniała przyroda i niepowtarzalne krajobrazy. Jeżeli lubimy wycieczki krajoznawcze atrakcji nie zabraknie, bowiem zabytkowe śródmieście miasta doskonale nadaje się, by od tego miejsca rozpocząć poznawanie Bytowa. Pozostałością dawnego kościoła św. Katarzyny, rozebranego po 1945 roku jest gotycko–barokowa wieża z XIV wieku. Neoromański kościół św. Katarzyny wybudowany został w latach 1848-1854.

Kolejnym obiektem, wartym zobaczenia jest dawny ewangelicki kościół św. Jerzego, wybudowany w latach 1675-1685, obecnie przeznaczony na cerkiew. Budowla ta, została odrestaurowana w 1843 roku. Na wzgórzu bytowskim położony jest gotycki Zamek Krzyżacki, największa atrakcja miasta, kamienno–ceglany, pochodzący z przełomu XIV i XV wieku. Pełnił rolę strażnicy granicznej, był też siedzibą administracji. Do połowy XV wieku był zajęty przez krzyżaków. W swoich dziejach przeznaczony też był jako zajazd, gdy rycerstwo zachodnioeuropejskie zmierzało do Malborka.

Zamek został rozbudowany w 1570 roku i w 1623 roku. 1661 rok i następne lata, to kolejna data, tym razem związana z odbudową i przekształceniu go. Obiekt został odrestaurowany w latach 30. ubiegłego wieku (1930-1937) oraz po 1957 roku. Bytów to także inne zabytkowe obiekty: kamienice pochodzące z XVIII wieku oraz przełomu XVIII i XIX wieku, spichlerz o konstrukcji szachulcowej – pochodzący z XIX wieku a także most kolejowy na rzece Borui. Most jest kamienny, wybudowany latach 1882-1884. Bytów uznawany jest za stolicę Kaszubów Bytowskich.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>